Hrady a zámky
Zámek Hluboká nad Vltavou
byl původně založen jako strážný hrad v polovině 13. století českými králi a jako královský majetek byl dáván často do zástavy. V držení se zde vystřídalo několik šlechtických rodů. Mezi významné patřili např. Pernštejnové, kteří založili v roce 1490 nedaleký rybník Bezdrev.
Zámek Červená Lhota
je známý renesanční vodní zámek ve východní části jižních Čech na severu Jindřichohradecka. Zámek je umístěn na skále, která se přehrazením údolí a zvýšením hladiny vody stala ostrůvkem na zámeckém rybníku. Zámek tvoří uzavřená čtyřkřídlá dispozice kolem čtvercového nádvoří. Nad vjezdem je umístěna věž. K zámku vede přístupová cesta přes kamenný most. Na zámku bylo natočeno i několik filmových a televizních pohádek.
Státní hrad a zámek Český Krumlov
Hrad patrně založil Vítek z Prčice, první písemná zmínka je v německé básni z roku 1240. Roku 1253 se uvádí Witico de Chrumbenowe, který patrně vybudoval dnešní Hrádek s věží. Když roku 1302 krumlovská větev Vítkovců vymřela, zdědil hrad Jindřich I. z Rožmberka, který sem také přesídlil a Dolní hrad rozšířil.
Město Bechyně
je známo výrobou keramiky a lázněmi. Zachovalé historické jádro města představuje od roku 1990 jednu z nejhodnotnějších městských památkových zón v Čechách.
Zámek Třeboň
Zámecký komplex patří k největším v České republice. Jeho dnešní podoba je dílem renesančních stavitelů, kteří na místě gotického hradu vystavěli honosné sídlo šlechtického rodu Rožmberků. Zámek obklopuje nádherný park anglického krajinářského typu. Památkou města je též Schwarzenberská hrobka.
Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec
Monumentální soubor budov hradu a zámku v Jindřichově Hradci, prohlášený v roce 1996 národní kulturní památkou, patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. V letech 1976 – 1993 prošel hrad a zámek generální opravou a postupně byl celý zpřístupněn veřejnosti. Návštěvníky očekávají tři prohlídkové trasy, rozdělené podle jednotlivých stavebních etap.
Další zajímavosti v blízkém okolí
Chýnovská jeskyně
byla objevena roku 1863 při práci v lomu. Jeskyně byla postupně vytvářena rozšiřováním puklin korozí, přičemž na charakteru chodeb se zároveň podílela proudící a výmolná činnost vod. Vyniká barevností stěn a stropů, kde bílé, žluté a hnědé polohy mramorů střídají tmavé vrstvy amfibolitů. Strmé chodby jeskyně upadají až do hloubky 41 metrů na hladinu podzemního toku. Celková délka jeskynního systému, který není ještě zcela prozkoumán, je více než 1 200 metrů, z toho je 220 metrů zpřístupněno veřejnosti.
Kozí hrádek v Sezimově Ústí
zřícenina gotického hradu – symbolický památník mistra Jana Husa.
Naučná stezka Borkovická blata
borkovická rašeliniště jsou původu postglaciálního přechodového typu. Počátek jejich vzniku se datuje do období koncem doby ledové. Probíhala zde dlouhodobě těžba rašeliny, nejprve ručně a pak průmyslově. Z rašeliny se v minulosti vyrýpávaly rašelinné cihly, nazývané borky, které se sušily a užívaly na otop a následně jako hnojivo.
Odkazy na infocentra
Vodní radovánky
Aquacentrum Soběslav, Tábor, Jindřichův Hradec, Veselské pískovny na Vlkově
Cykloturistika
Třeboňsko
Rovinatá krajina Třeboňska, která je protkána kvalitní sítí cyklotras a naučných cyklistických stezek, nabízí ideální podmínky pro cykloturistiku. Malebnou oblast rybníků v okolí města Třeboň můžete obdivovat například díky naučné cyklistické stezce Okolo Třeboně. Třeboňsko na kole si určitě užijete.
Lipno
Jezerní cyklo-inline stezka s perfektním povrchem ideálním pro inline bruslení a cykloturistiku vede z Lipna nad Vltavou až do Frymburka. Trasa dlouhá 11,5 km kopíruje levý břeh Lipna a nabízí nádherné výhledy na jezero, ale hlavně pestré houpačky, zatáčky, krátká stoupání a bezpečné malé sjezdy.
Červenou Lhotou
prochází mezinárodní cyklotrasa č.32 z Prahy do Vídně. Jedním směrem vede přes Dírnou (3 km), Tučapy (9 km) a Tábor (34 km), na opačnou stranu na Pluhův Žďár (3 km), Studnici (9 km) a Jindřichův Hradec (17 km). Dále zde začíná cyklostezka č.1182, která vede ve směru na Deštnou.
Táborsko – naučná stezka Pintovka
Nejpohodlnější cesta pro cyklisty od vlakového a autobusového nádraží (od cyklo-rozcestníku) vede po cyklotrase č. 11 do městské části Horky.
Veselské pískovny
Naučná stezka (i pro cyklisty) seznamující se vzácnou stepní faunou a flórou. Tvoří ji 7 km dlouhý okruh se 14 informačními tabulemi na březích jezer.